Zámok u Grófa
- Svadobný servis
- Fotogaléria
- Články a názory
- Archív
- Galéria umenia
- Európske Fórum Vínnej Kultúry
- Evropský řád rytířů vína
Články a názory
Vdp. ThDr. Ignác Havran kňaz a buditeľ.
100 výročie nedožitých narodenín tohto vynikajúceho človeka ma utvrdilo v povinnosti dávať veci do objektívneho svetla, kvôli všetkým tým, ktorí ho nepoznali, alebo poznali, - iba z počutia.
Pri príležitosti odhalenia jeho pamätnej tabule sme si vypočuli z úst primátora p. Petra Dvorana zopár usmievavých historiek, ale táto časť osobnosti ThDr Havrana – nebola podstatná.
V prvom rade chcem upriamiť Vašu pozornosť na dobu, kedy tento kňaz pôsobil v Hlohovci.
Väčšina z terajších mladších súputníkov si nepamätá súvislosti s radikálnou normalizáciou povojnového Československa, - päťdesiate roky - kedy akýkoľvek nesúhlasný postoj s predstaviteľmi strany, bol zámienkou ku stíhaniu a odstaveniu kohokoľvek – nieto ešte kňaza - z verejného života.
Nedeľňajšie kázne by nijako neboli zaujali ako chlapca, nebyť rodičov, ktorí dodatočne doma, nikým nesledovaní - rozoberali každé počuté slovíčko...
Jeho kritické slová smerom k režimu - im dávali nádej, pomáhali vyrovnať sa so súborom negatívnych vnemov totalitného vládnutia. Cítil to tak ako oni, ale aj to dokázal verejne povedať!
Tak ako dnes, bol vidieť zlo a skrivodlivosť, ale na rozdiel od dnešných čias, sa o tom nesmelo hovoriť.
Postih bol okamžitý.
Zákaz náboženskej výchovy, perzekúcia, vyhadzov učiteľov za návštevu kostola, preradenie na „iné“ - miesto.....
Toto je iba malý príklad, - komunistický režim bol chobotnicou - bez možnosti úniku.
...........a predsa sa našiel človek, navyše kňaz, ktorý dokázal formuláciou slov, podtrhnutých plamenným prejavom vyjadriť všeobecný názor jednoducho a nahlas.
Oficiálne mu nemali čo vyčítať...
Zlo dokázal podtrhnúť gestom, významnou prestávkou, pohľadom smerom k budove aparátčikov. Všetci sme vedeli kde sedia a chápali sme jeho – slovami vyjadrený hnev, nad väznenými biskupmi nad dennou skrivodlivosťou. Dnes by sme povedali – bol hovorca – zadupanej a mĺkvej inteligencie.
Prinášal katarziu pre takto handicapovanú časť občanov Hlohovca, vďaka ThDr Havranovi - mnoho vecí získalo iný sled, iný rozmer.
Dekan Havran bol osobnosťou, ktorá pomohla prežiť jednu nešťastnú kapitolu v živote mesta Hlohovec. Občania trpeli násilnou industrializáciou, boli im braté domy, polia i pozemky.
Cesta cez mesto bola zámerne vedená tak, aby sa zbúrala synagóga a nie podľa pôvodne navrhovanej cesty vedľa železničnej trate, kde vtedy nebolo stavebných prekážok.
Hneď pri vstupe do mesta sa postavil gigantický vežiak, aby zakryl symbol Hlohovca farský kostol – búranie Podzámskej ulice – tam všetko žili ľudia, ktorí nesúhlasili s ničením starých domov a potrebovali nádej, boli frustrovaní rozpínavosťou komunistických prišelcov ničiacich všetko „staré a zaostalé“....
V tejto atmosfére ísť do kostola, stretať sa z rovnako postihnutými Hlohovčanmi prinášalo určitú katarziu. Tam komunisti nechodili.....
Za odvahu, nádej a povzbudenie - vďaka Vám - pán Dekan.
Aj vďaka Vám sme razantnejšie zvonili kľúčmi.
Aj vďaka Vám máme kľúče stále pripravené....
Ťažko bez metafor opísať osobnosť tohto významného Hlohovčana, narodeného v dedinke Rybník, ale plný kostol ku jeho nedožitým stým narodeninám hovorí za všetko.